11. ožujka 2025.
Objavio: cekom

NBS4LOCAL: U Centru kompetencija predstavljeni primjeri dobre prakse i rješenja temeljena na prirodi

U sklopu Interreg Europe projekta NBS4LOCAL, održan je dvodnevni Peer-Review posjet koji je okupio projektne partnere i stručnjake iz Europe s ciljem razmjene prirodnih rješenja (eng. Nature-Based Solutions, NbS) za prilagodbu klimatskim promjenama i očuvanje okoliša.

Predstavnici Grad Pula predstavili su Projekt kišnih vrtova kojipredstavlja inovativno rješenje koje smanjuje rizik od poplava i doprinosi ozelenjivanju urbanih prostora. Ovi vrtovi, smješteni na ključnim lokacijama poput Trga kralja Tomislava u gradu Puli, predstavljaju praktičan model primjene NbS koncepta u urbanom planiranju.

Predstavnici Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Vukovarsko-srijemske županije su prezentirali svoj Plan upravljanja ekološkim mrežama i zaštićenim područjima Spačvanskog bazena, a kroz koji provode zaštitu i održavanje te promiču zaštićeno područje i područje ekološke mreže a sve u cilju zaštite i očuvanja izvornosti prirode.

Predstavnici Hrvatske šume d.o.o. su predstavili svoj projekt pod nazivom Forest Flow a koji se provodio u svrhu obnove infrastrukture za obranu od poplava i uspostavu prekograničnog sustava za zaštitu ljudi i prirodnih dobara od poplava.

Tijekom dvodnevnog događaja sudionici su obišli dva iznimno vrijedna prirodna lokaliteta: Otočke Virove i Spačvansku šumu.

Otočki Virovi, poznati kao “mali Kopački rit”, jedinstvena su močvarna oaza smještena u srcu Spačvanske šume. Ovo područje dio je ekološke mreže Natura 2000 te dom raznovrsnih biljnih i životinjskih vrsta, uključujući rijetke i ugrožene vrste. Sudionici su prošetali poučnim stazama, uživali u prirodnim ljepotama te saznali više o važnosti očuvanja močvarnih ekosustava.

Posjet Spačvanskoj šumi, najvećoj cjelovitoj šumi hrasta lužnjaka (Quercus robur) u Europi omogućio je svim sudionicima da se upoznaju s načinom gospodarenja i održavanja šuma i šumskog zemljišta u Spačvanskoj šumi. Prostirući se na više od 40.000 hektara, Spačvanska šuma igra ključnu ulogu u očuvanju bioraznolikosti i ublažavanju klimatskih promjena.

Ovaj događaj potvrdio je kako su prirodna rješenja ključ budućnosti održivog razvoja odnosno da svi mi zajedno možemo kroz razmjenu znanja i primjere dobre prakse graditi i razvijati svijet u skladu s prirodom!

Vijesti

Posljednje objave

Skip to content